
Itseni minä tunnen parhaiten, joten itseäni minä maalaan eniten. Tiedän minkälainen on nenäni kyhmy sekä sen, että vasen silmäni on aina hiukan huolestuneempi kuin oikea. Haluan näyttelyllä tutkia sitä, miten omakuvien maalaaminen on tietynlaista itsensä etsimistä maailmassa, jossa kaikki tuntuvat olevan hieman hukassa.
Jokainen teos on tarve säilyttää jotain sekä kohdata itsensä ja aika, jossa elää. Materiaalinen niukkuus paistaa läpi monista töistä. Värien rippeet on puristettu kankaalle ja maalaaminen on tapahtunut kuivilla pensseleillä. Materiaaliset pakotteet luovat toisinaan kuitenkin myös innovaatiota. Jo muutamasta väristä saa aikaiseksi omakuvan.
Itseäni ilahduttaa eniten töissäni niiden muodostama kehityskaari ja se, että niistä näkee kehittyvän tyylini. Niissä jokaisessa on pala minua ja ehkä myös jotain piilotettua. Silmä näkee vain osan. Sielu näkee loput.
Tuomi Helander opiskelee taidehistoriaa, museologiaa ja kulttuurihistoriaa Turun yliopistossa. Hän on itseoppinut taiteilija, joka on maalannut aktiivisesti vuodesta 2016. Maalaamisen lisäksi hänelle tärkeitä asioita ovat runojen kirjoittaminen, musiikin soittaminen ja valokuvaus.
Näyttely: Itseäni etsimässä ma 1.9.–30.9.2025
Avajaiset Kirjakahvilalla ke 3.9. klo 18–20. Tervetuloa!
Näyttely on avoinna Kirjakahvilan aukioloaikoina.